Razgovor o notarskoj službi – Bilgaip Maznikar

Bilgaip Maznikar rođen 27.04. 1962. godine u selo Brod SO Dragaš, živi i radi u Prizrenu, oženjen, otac troje djece.
Magistar pravnih nauka, položen pravosudni, sudski, i notarski ispit.
Radni staž 30. godina na pravnim poslovima (na privrednim , upravno- pravnim , sudskim – advokatskim i notarskim poslovima). Od juna mjeseca 2012. godine, notar , sa sjedištem kancelarije u Prizrenu ul. Bujar Godeni br. 1.
Predavač na pravnom fakultetu Kolegji biznisi – Prizren grupa na bosanskom jeziku , predmet porodično i nasledno pravo.
BI: Šta je notarstvo?
Notarstvo, odnosno notarska služba je javna služba osnovana na Kosovu, Zakonom o javnom beležnistvu br. 03/L-010 od 17.10.2008. godine, a koja je počela da funkcioniše od 02. 05.2012. godine, kada je licencirano i otvoreno 39. NOTARSKIH KANCELARIJA. Dok danas na Kosovu ima 74 Notarskih kancelarije, tako da su danas skoro sve opštine na Kosovu pokrivene notarskim kancelarijama. Opština Prizren trenutno ima otvorenih šest notarskih kancelarija.
Notarske usluge pružaju se od strane notara-belježnika.
Treba istači da se na Kosovu kod nas koristi termin notar (koji je internacionalni) i ako se u našem zakonu koristi i termin belježnik. Mi ćemo u ovom intervju koristiti termin notar.
Notari su javni zvaničnici – diplomirani pravnici imenovani i licencirani za pružanje usluga od strane Ministra za pravdu, uz ispunjavanje vrlo strogih uslova (počev od pohađanja nastave notarstva, radnog iskustva, položen notarski ispit, izbora za notara, i izbor kancelarije).
- Notar je nosilac javne službe na koga je prenesena državna vlast, on je nezavistan i vrši svoju djelatnost sa elementima državnog suvereniteta na način slobodnog zanimanja.
- Funkcionalno se notar može svrstati područje vanparničnog sudstva- sudije ili preventivnog pravosuđa.
- Notar je nepristrasan savjetnik svih učesnika u postupku notarske obrade isprave.
- Notar je iz oblasti profesionalnog prava podvrgnut nadzoru državnih organa, tako da notar, ima materijalnu krivičnu i disciplinsku odgovornost.
- Notar se brine za pravnu sigurnost , sprečava moguće eventualne sporove, i stoga u svojoj oblasti garantuje zaštitu prava stranaka, kao deo djelotvornog i funkcionalnog pravosuđa.
- Notar za izvršene svoje usluge naplaćuje nakandu u skladu sa Uredbom-Tarifom koju utvrđuje i donosi ministar pravde.
Notari imaju svoje organe:
-Notarska Komora je pravni subjekt javnog karaktera koja ima svoje organe i to :-skupštinu, predsjednika notarske komore, pod predsjednika i predsjedništvo notarske komore ,
-arbitražno disciplinsko veće,
–komitet za reviziju i druge komisije.
BI: Koji su razlozi a uvođenja notarske službe na Kosovu ?
Dosadašnje obrazovanje pravnika, praksa i cjelokupno pružanje pravnih usluga uglavnom se temeljilo na sticanju vještina potrebnih za rješavanje sporova, međutim tekući proces tranzicije i reforma pravosudnog sistema zahtijevaju usluge pravnika profesionalnog znanja koji će spriječiti postojanje eventualnih sporova, a to je upravo notarstvo.
Razlozi za uvođenje notarstva kako u Svetu, Evropi i kod nas su: pravna sigurnost građana, rasterećenje pravosuđa, efikasnost i ekonomičnost.
BI: Sta obuhvata ju notarske usluge odnosno ko je su nadilaženosti notara ?
Notarske usluge obuhvataju javne usluge koji su do sada vršene od strane sudova i državnih organa, koji su dati notarima sa ciljem da građaninu te usluge budu bliže i efikasnije.
Notari uglavnom obavljaju sledeće usluge:
1. Usluge iz oblasti imovinsko – pravnih odnosa
Notar savjetuje, i po volji stranaka u skladu sa Zakonom, sastavlja i ovjerava: ugovore o kupoprodaji, poklonu, ugovore o doživotnom izdržavanju, razmeni , diobi suvlasničke imovine zakupu, hipoteci, zalozi, službenosti i druge ugovore).
2. Usluge iz oblasti porodičnog, naslednog prava
Notar pomaže i asistira u rješavanju vanparničnih stvari to građanske, porodične, nasledne i ostale pravne stvari :
– vodi – sprovodi – ostavinski postupak posle smrti ostavioca,
– sastavlja i ovjerava ugovore vezane za nasljeđivanje kao sto su ( ugovor o raspodjeli imovine za života),
-bračne ugovore u vezi bracnog rezima i raspodele imovine među bracnim drugovima,
-sastavlja testamente,
-otvara i proglasava testamente.
3. Usluge iz oblasti privrede i biznisa
Notar savjetuje privrednike biznismene u sastavljanju različitih akata, opštih ugovora iz oblasti radnih odnosa, poslovanja i učestvovanje na sastancima organa upravljanja kompanija, potvrđivanje određenih činjenica, potvrđivanje potpisa, odluka kompanije itd.
4. Ostale usluge
Notar pruža i usluge iz oblasti: potvrđivanja raznih činjenica, ovjera fotokopija dokumenta, sastavljanje i izdavanja potvrde da je lice u ćivotu radi ostvarivanja prava na penziju, sastavlja i ovjerava razna punomoćja kao i punomoćja vezana za zastupanja u prometu nekretnina upravljanje automobilom, saglasnosti roditelja za putovanje njihove maloletne djece sa trećim licima , razne vrste izjava i izjave pod zakletvom itd.
Notar obavlja i poslove sudskog depozita čuvanje testamenta vrednosnih stvari i hartija od vrijednosti.
BI: Značaj i pravna snaga notarskih akata.
Bitno je istaći da notarski akt koga notar sastavlja u notarskoj formi ima karakter autentičnosti i izvrsnosti sto do sada nije bio slučaj, primjera radi jedan ugovor o kupoprodaji nepokretnosti, hipoteci o zakupu, koji sastavlja i ovjerava notar u skladu sa odredbama Zakona o javnom beležnistvu , ima karakter autentičnosti i izvrsne isprave sto znaci da u slučaju ne izvršenja obaveza ugovorenih strana iz ugovora, ugovor, može biti direktno predmet izvršenja kod nadležnih organa-privatnih izvršitelja sudova, sto do sada nije bio slušaj.
BI: Kako funkcioniše notarska služba na Kosovo?
Notarska služba kod na Kosovu počela sa radom od 02.05. 2012. godine, otvaranjem prvih notarskih kancelarija. Sve do 31.12.2012. godine, notarska služba je svoju funkciju obavljala paralelno sa Sudom.
Stupanjem na snagu Zakona o Sudovima na Kosovu, od 01.01. 2013. godine, kojim su kao sto vam je poznato izvršne reforme u pravosuđu u skladu sa evropskim standardima (formiranjem osnovnih sudova i apelacionog suda ), nadležnosti notara su postale ekskluzivne i isključive, sto praktično znači da sada samo notari pružaju pravne usluge koje je sud do stupanja na snagu Zakona o sudovima pružao.
BI: Kako je u gradu Prizrenu organizovana Notarska služba ?
U Opštini – Prizren, danas funkcioniše šest notarskih kancelarija koji svoje poslove obavljaju vrlo stručno i kvalitetno u skladu sa Zakonom i podzakonskim aktima Republike Kosova. Treba istaći da među notarima a posebno u Prizrenu na teritoriji Kosova, postoji izuzetna , korektna i profesionalna saradnja, sve u cilju obavljanja efikasnije djelatnosti notara u skladu sa Zakonima.
BI: Postoji li direktna komunikacija sa drugim pravnim službama u hijerarhiji organizovanja državnog sistema?
Da, postoji saradnja i komunikacija sa ostalim državnim organima, sudovima, policijom tužilaštvom, Direktorjatom za katastar i ostalim državnim organima.
U notarstvu ne postoji hijerarhija notara, notari su samostalni, nezavisni, nepristrasni, stručni koji imaju individualnu krivičnu, materijalnu, i disciplinsku odgovornosti.
Treba istaći da je od strane Ministarstva pravde Kosova, i Notarske komore Kosova u skladu sa međunarodnim standardima, pokrenuta je inicijativa digitalizacije notarskih poslova, čime će se umnogome olakšati rad notara , pojačati pravna sigurnost građana, notarske usluge prema građanima ce biti azurnije , efikasnije, sigurnije i kvalitetnije. Postupak digitalizacije notarstva na Kosovu je u toku.
Notarska Komora Kosova zajedno sa Ministarstvom pravde i ostalim državnim organima treba pojačati aktivnosti u vezi ubrzanja procesa digitalizacije notarskih poslova.
BI: Kako građani mogu znati gdje i kome da se obrate po pitanju pravnih usluga postoji li web sajtovi sa takvim uputstvima ?
Građani mogu preko web sajt Notarska komora Kosova, na kome postoji lista svih notara na Kosovu, sa adresama, brojevima, telefona i ostalih podataka preko kojih građani mogu komunicirati sa notarima i nadležnim organima Notarske Komore.
Takođe se putem web sajta Notarske Komore Kosova, građani se mogu informisati u vezi sa nadležnostima Notara, na njihova prava, propise koje notari primjenjuju u svom radu i ostale ostale javne informacije vezane za notarstvo.
BI: Ko određuje cijene usluga notara i da li su one ujednačene?
Cijene za usluge notara određene su Administrativnim uputstvima tarifom br. 02/2012, koju donosi Ministar Pravde .
Na osnovu navedenog uputstva tarife svaki notar je dužan da primjeni cijene utvrđene navedenim uputstvom tarifom i da strankama nakon izvršene usluge izdaje fiskalne kupone i račune, treba istaći da nepoštivanje notarske tarifa jeste jedan od težih disciplinskih prekršaja notara za koju notar može disciplinski da odgovora.
Veoma je bitno je istaći da je u Skupštini Republike Kosova, u proceduri donošenje novih Zakona beležnistvu, Zakona o nasljeđivanju, Zakona o vanparničnom postupku Kosova, kojima će se pojačati – precizirati nadležnost i odgovornost javnih beležnika pogotovu u oblasti nasleđa, garantovanje prava vezi sa ravnopravnošću prava žena u oblasti imovinsko pravnih odnosa . U ovom pravcu postoji izuzetna aktivnost nadležnih organa notarske komore i samih notara i ostalih organa, u vezi sa davanjem sugestija predloga – amandmana na predložene nacrte navedenih zakona sa ciljem donošenja Zakona u skladu sa Ustavom i evropskim standardima utvrđenih međunarodnim propisima.
Nakon usvajanja i stupanja na snagu novog zakona o beležnistvu očekuje se organizovanje, polaganje notarskog ispita, kao i prijem novih mladih notara po Opštinama Kosova u skladu sa novim Zakonom.
Stupanjem na snagu novog Zakona o beležnistvu biće prilika za pravnike iz naše zajednice da uz ispunjavanja određenih zakonskih uslova postanu notari.
BI: Koji su dosadašnji rezultati i efekti rada notarske službe na Kosovu u ostvarivanju imovinsko pravnih odnosa građana?
Rezultati i efekti rada notarskih službi na Kosovu su vidni I izuzetno dobri , jer su uvođenjem notarske službe :
-smanjeni imovinski sporovi građana po sudovima,
– sudovi su rasterećeni ,
– obezbjeđena je veća pravna sigurnost građana,
– kvalitetnije su pravne usluge,
– omogućeno zakonito ostvarivanje prava građana na svojinu , pogotovo pravo na ravnopravnost žena u postupku sticanja – otuđivanja prava svojine na nepokretnim stvarima prilikom zaključivanja ugovora o kupoprodaji nepokretnosti , poklonu , kao i u ostvarivanja prava zena na nasleđe i ostalih imovinskih prava.
Notari su obavezni da prilikom zaključivanja ugovora o prijenosu imovine ( prodaja, kupovina, poklon hipoteka i ostalo) ukoliko se radi o imovini stučenoj za vreme bračne zajednice da tiraže saglasnost bračnog druga ugovarača.
Na kraju mogu Vam slobodno reci da notarska služba na Kosovu kao relativno mlada služba, funkcioniše izuzetno dobro, a sto dokazuje i posjeta komisije Međunarodne unije notara na Kosovu, koja je izuzetno visokom ocjenom ocijenila dosadašnji rad notara na Kosovu, i time dala zeleno svijetlo Notarskoj komori Kosova za učlanjenje u Međunarodnu uniju notara, tako da je danas Notarska komora Kosova član međunarodne unije notara sto znaci da je Notarska Komora Kosova međunarodno priznata i ima svoje zakonite predstavnike u međunarodnoj uniji notara.
Notarska komora Kosova : ahttps://biznisinfo.net/notarska-komora-republike-kosova/